Advisory Council

Members who are interested in filling any of the vacant positions noted below are invited to contact the cap office. There is no financial support available for attendance at meetings; however, provision is made to participate remotely for those who are unable to attend in person.

In October 2019, nominations will be invited for members desiring to become a part of the 2020-21 Advisory Council. Click here for more information (to come).

The advisory Council comprises three branches: Regional Councillors, Division Chairs, Membership Councillors and other Councillors.

Regional Councillors

Click here to view the list of Universities and Government labs located in Ontario and Quebec regions.

British Columbia and Yukon

Elie Korkmaz
UNBC
(term ends June 2020)

vacant
(term ends June 2019)

Alberta, Northwest Territories & Nunavut

David Hobill
(term ends June 2020)

vacant
(term ends June 2019)

Saskatchewan and Manitoba

vacant
(term ends June 2020)

Masoud Ghezelbash
University of Saskatchewan
(term ends June 2019)

Ontario – South

vacant
(term ends June 2020)

vacant
(term ends June 2019)

Ontario – Central and North

vacant
(term ends June 2020)

Hubert de Guise
Lakehead University
(term ends June 2019)

Ontario – East

vacant
(term ends June 2020)

Jean-Michel Ménard
University of Ottawa
(term ends June 2019)

Quebec – North and West

vacant
(term ends June 2020)

vacant
(term ends June 2019)

Quebec – South and East

vacant
(term ends June 2020)

Francesco Barletta
CÉGEP de Rimouski
(term ends June 2019)

New Brunswick, Newfoundland and Labrador

vacant
(term ends June 2020)

Mohammad Ahmady
Mount Alison University
(term ends June 2019)

Nova Scotia and Prince Edward Island

Aldona Wiacek
Saint Mary’s University
(term ends June 2020)

vacant
(term ends June 2019)

 

Division Chairs

Committee to Encourage Women in Physics (CEWIP)

Chitra Rangan
University of Windsor

Division of Atmospheric and Space Physics (DASP)

Emma Spanswick
University of Calgary

Division of Atomic, Molecular and Optical Physics, Canada (DAMOPC)

Adriana Predoi-Cross
University of Lethbridge

Division of Condensed Matter and Materials Physics (DCMMP)

Michel Gingras
University of Waterloo

Division of Applied Physics and Instrumentation  (DAPI)

Steffon Luoma
Jannatec Technologies

Division of Nuclear Physics (DNP)

Corina Andreoiu
Simon Fraser University

Division of Physics Education (DPE)

Daria Ahrensmeier
Simon Fraser University

Division of Physics in Medicine and Biology (DPMB)

Emily Heath
Carleton University

Division of Plasma Physics (DPP)

Lénaïc Couëdel
University of Saskatchewan

Division of Surface Sciences (DSS)

Steve Patitsas
University of Lethbridge

Division of Theoretical Physics (DTP)

Mark Walton
University of Lethbridge

Division on the History of Physics (DHP)

Patrick Clancy
McMaster University

Particle Physics Division (PPD)

Marie-Cécile Piro
University of Alberta

 

Membership Councillors

Councillor representing
Full Members

Pierre Benard
Université du Québec à Trois Rivières
(term ends June 2021)

Councillor representing
High-school/CEGEP/College Teachers

Patrick Mayard
English Montreal School Board
(term ends June 2020)

Councillor representing
Corporate Members

Hugh Podmore
York University
(term ends June 2020)

Councillor representing
Graduate Student Members

Matthew Steffler
Guelph University
(term ends June 2020)

Councillor representing
Student Affiliates

Courtney Tower
University of Ottawa
(term ends June 2019)

Other Councillors

Editor – Physics in Canada
(ex-officio)

Bela Joos
University of Ottawa

Editor – Cdn Journal of Physics
(ex-officio)

Michael Steinitz
St. Francis Xavier University

Chair – CAP Foundation
(ex-officio)

J. Michael Roney
University of Victoria

Councillor representing 2020 Congress
Local Organizing Committee

David Venus
McMaster University

Councillor-at-Large

vacant